Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Ekonomi

6 bin 900 TL maaşlı çay İşçisi aranıyor

Korana virüs tedbirleri kapsamında sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle yaklaşık 40 bin yabancı uyruklu işçi ülkeye giremeyecek. Bunun yanında büyük şehirlerdeki seyahat kısıtlamasının sonucunda kente girişin yasaklanması da çay hasadı için gelmek isteyen üreticileri olumsuz etkiledi.

“Çayımız Tarlada Kalmasın”

Mayıs ayının ortalarında başlayacak olan çay hasadı için yaklaşık 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici ailenin çalışması bekleniyordu. Ancak kısıtlamalar sonucunda gelinen noktada üreticiler yaş çayların tarlada kalmasından endişe ediyor.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde kurulan “Çayımız Tarlada Kalmasın” projesi öncülüğündeki birlik üyeleri köyleri gezerek maaş ve sosyal güvence karşılığında çay hasadı yapacak işçiler aramaya başladı.

çay hasadı işçisi araniyor

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin: “Bu çalışmayı vadi bazlı düşünüyoruz. Çay sezonu 1 ay. Çay sürgün aralarında bir ay boş geçiyor, bu aylarda da bir kamu kurumunda ya da toplumsal işlerde görev alacak maaşı asgari ücretten yatırılacak” açıklamalarında bulundu.

“Şu an için beklenen katılım yok”

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy “Bu yıl koronavirüsten dolayı işçi sorunu var, toplanacak çayımız var, iş var ama işçi yok. Şu an için beklenen katılım yok, köy köy mahalle mahalle toplantı yaparak projemizi anlatacağız, işçi arayacağız” ifadelerini kullandı.

Gençler bu projeyi iyi değerlendirsin!

Projeye ilk katılım sağlayanlardan olan Selma Güldal ise “Bu projeyi sahiplenmek için başvurumu yaptım. Kendi işimiz, kendi çayımız. Gençler sunulan bu fırsatı iyi değerlendirsin” dedi.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Ekonomi

TÜİK yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin %4.5 büyüdüğünü açıkladı. GSYH 2020 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla %4.5 arttı. Sanayi sektöründe...

Ekonomi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’den koronavirüs döneminde küresel ekonomi tahminleri geldi. Raporda Almanya, İtalya ve İspanya gibi Avro bölgesi ülkeleri hakkında küçülmeler öngörüldü....

Ekonomi

Swap finansal anlamda iki tarafın belirledikleri zaman içerisinde, varlıklara veya yükümlülüklere bağlı olarak, faiz ödemelerini ya da döviz cinsini değiştirdikleri bir değiş-tokuş sözleşmesidir. Swap...

Ekonomi

TCBM‘nin yaptığı açıklamaya göre, 1211 sayılı kanunun bankaya verdiği yetkiye dayanarak E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 lira banknotlar 4 Mayıs 2020’de kullanılmaya başlanacak....