Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

alışveriş merkezlerindeki klimadan covid-19 virüsü bulaşır mı?

Korona virüs tedbirleri kapsamında bir süredir hizmet veremeyen alışveriş merkezlerinin açılış tarihi belli oldu. Ancak 11 Mayıs Pazartesi günü açılacak olan avm’ler hakkında daha önceden kimsenin aklına gelmeyen soru işaretleri belirmeye başladı. Alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlarda klima kullanımı COVİD-19 virüsünün bulaşını artırır mı?

Covid-19 nasıl bulaşır?

Sorunun cevabını bulmak için öğrenilmesi gereken ilk şey covid-19 virüsünün nasıl bulaştığı olmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan verilere göre koronavirüs damlacıklar yoluyla bulaşıyor. Bu da demek oluyor ki bir kişi bu virüsü taşıyorsa ve yakın mesafenizde hapşırıp öksürdüyse koronavirüse yakalanma riskiniz oldukça artıyor. Daha da ötesi bu damlacıklar etrafınızdaki nesnelere düştüyse ve siz de onlara ellerinizle temas edip yüzünüze sürdüyseniz bulaş olma olasılığınız daha da katlanıyor.

alışveriş merkezi koronavirüs

Gerekli sosyal mesafeyi koruyamadığınız durumlarda alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlarda hava akımı dolayısıyla virüslü damlacıklara maruz kalma olasılığınız artabilir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü virüsün hava yoluyla bulaştığına dair yeterli kanıt olmadığını söylüyor. Çin’deki yaklaşık 75 bin vakanın analizi yapıldığında hava yoluyla bulaşmanın saptanılmadığı da bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Uzmanlar ne diyor?

Huffpost UK‘de yer alan habere göre alanında uzman kişiler ile yapılan röportajlarda virüs taşıyan damlacıkların hava yoluyla bulaşma eğiliminde olmadığından bahsedildi. Öte yandan covid-19 virüsünün havada bir süre durabileceği ancak bu yolla bulaş olma riskinin oldukça düşük olduğu da vurgulandı.

Bilim adamları bir kişinin hapşırdıktan veya öksürdükten sonra etrafa saçtığı partiküllerin ne kadar süre havada kalacağını tespit etmek için bazı modellemeler kullandılar. Ancak henüz virüsün hasta edebilecek kadar büyük çoğunluğunun havada kalıp kalmadığı kesinleşmiş değil. Bu durum düşünüldüğünde alışveriş merkezi, pazar alanı ve toplu taşıma gibi ortak kullanım alanları için maske zorunluluğu getirilmesi oldukça önemli bir adımdı.

Alışveriş merkezi klimaları virüsü yayabilir mi?

Çin’de bulunan bir klimalı restoranda yemek yiyen 3 aileye koronavirüsün bulaştığı tespit edildi. Masalar arasında 3 metreye yakın bir mesafe olmasına rağmen bu ailelerin ortak özelliği klimanın yakınında oturuyor olmalarıydı. Aynı zamanda o gün o restoranda yemek yiyen 83 kişiden 10’u da koronavirüse yakalanmıştı. Araştırmacılar virüsün yayılma gücünü yakın mesafeden damlacıklardan aldığını söylüyorlar. Ancak bu durum akıllara alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlardaki klimadan gelen güçlü hava akışı nedeniyle damlacıkların iletilip iletilmediğini getirdi. Yine de henüz bu durumu ispatlayan bir tez ortaya çıkarılamadı.

Alışveriş merkezi gibi kapalı ve ortak kullanım alanlarında maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve uzun saatler vakit geçirmemek virüsün size bulaşma riskini en aza indirecektir. Sık sık elleri sabun ve suyla yıkamak, elleri yüze, göze, ağız bölgesine sürmemek de enfekte olma olasılığını oldukça düşürecektir.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Yaşam

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler oldukça fazla ancak kahve tüketimi konusunda son yıllarda Türkiye’nin aldığı yolu da incelemekte fayda var. 2018’de Uluslararası Kahve Organizasyonu...

Tarif Defteri

Sütlü mantar çorbası restoranlarda en çok tercih edilen başlangıçlardan biridir. Ancak evde mantar çorbası yapıldığında çoğu zaman o lezzeti elde edemeyiz. Özellikle kremasız mantar...

Tarif Defteri

Vişne suyu nasıl yapılır diye merak edenler için tüm detaylarını anlattığımız bu yazıdan sonra siz de kolayca bu içeceği hazırlayabileceksiniz. Üstelik şu ana kadar...

Yaşam

Tatil denilince akla ilk gelen yer Akdeniz tatil yerleri olur. Kışın sadece bir kaç ay soğuk hissedebileceğiniz, diğer aylarda sımsıcak iklimi ve turunç ağaçlarıyla...