Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

yanlış ayakkabı seçimi kabusunuz olmasın!

Ayakkabı seçimi nasıl olmalı? Ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmeli? Doğru ayakkabı seçimi ayak sağlığımız için yapabileceğimiz en büyük yatırımdır. Gün boyunca vücudumuzu taşıyan, yürümemizi ve koşmamızı sağlayan ayaklarımız için ideal ayakkabıyı seçemezsek ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabiliriz. Özellikle ayak şekline göre ayakkabı seçimi uzun tecrübeler sonunda doğru olarak yapılabilir.

Uzmanlara göre ayakkabı seçiminde baş parmak çıkıntısı, topuk dikeni ya da bilek rahatsızlığı olanların özellikle dikkat etmeleri gereken noktalar bulunuyor. Hem omurgayı desteklemek hem de gün sonunda ağrı gibi problemlerle karşılaşmamak için ayakkabı alırken önem vermeniz gereken bu noktaları sizler için derledik.

Yüksek topuklu ayakkabı seçimi ayağı strese sokuyor!

ayak şekline göre ayakkabı seçimi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarının en dikkat çektiği problemlerden biri şüphesiz yüksek topuklu ayakkabılardır. Bunun bir kaç önemli nedeni var. Yüksek topuklu ayakkabılar vücut yükünün ayağın en uç noktasında toplanmasını sağlar. Böylece stres ayak parmaklarında birikir. Ayrıca omurga üzerinde yanlış noktaların ağırlık merkezi olarak değişmesine sebep olur. Bel ve kalça bölgesine fazladan binen yük ise ileride fıtıklara ve omurilik kaymalarına yol açabilir.

Tüm bunların yanında babet tarzı alçak topuklu ayakkabılar da ideal yük dağılımı için iyi bir seçim değildir. Yüksek topukların aksine bu alçak ayakkabılar da ağırlığı topuklarda yoğunlaştırarak aşırı yüklenmeye neden olur. Uzmanlar topuk boyunun 5 cm civarında olması gerektiğini söylüyor.

Hava sirkülasyonu için doğal malzemeli ayakkabı seçimi yapmalısınız

ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Ayak sağlığı sadece ayak şekline göre ayakkabı seçmek ile sınırlı değildir. Gün boyu ayakkabı içinde kalan ayaklar terleyebilir ve seçtiğiniz malzeme doğal hava alan bir yapıda değilse bu nem içeride hapsolur. Deri ve keten gibi doğal malzemeler içerideki havanın sürekli değişmesine olanak sağlayacağı için ayaklarda mantar ve koku oluşumuna engel olacaktır. Çok düz olmayan ve doğal malzemelerden üretilmiş bir ayakkabı ayak sağlığını korumak için ideal seçimdir.

Spor yaparken sağlığınızdan olmayın!

ayakkabı seçimi nasıl yapılır

Sağlıklı omurga ve vücut postürünün eğilmemesi için yapılacak en iyi spor yürüyüştür. Ancak yanlış ayakkabı seçimi sağlığınızı korumaya çalışırken sizi başka problemlerle baş başa bırakabilir. İyi bir spor ayakkabı ayak bileği, diz, kalçaya uzanan kaslar ve hatta bel bölgesine kadar oluşabilecek tüm hasarlardan sizi koruyabilir.

Spor ayakkabınızın numarasını en uzun parmağınıza göre belirlemelisiniz. Çok dar ya da bol olmamalı ve özellikle bilek kısmı ayağınızı sararak desteklemeli. Tabanın tamamı yumuşak ve esnek olmalı. Kalın tabanlı ayakkabılar ağırlığı daha dengeli dağıtır. Bu nedenle en az 3-4 cm’lik topuk boyu tercih etmelisiniz.

Tüm bunların dışında ciddi ortopedik sorunlarınız varsa uzman doktorlardan yardım almalısınız. Ayak probleminize uygun medikal ayakkabılar doktor tavsiyesi ile kullanıldığında en iyi sonucu verecektir.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Yaşam

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler oldukça fazla ancak kahve tüketimi konusunda son yıllarda Türkiye’nin aldığı yolu da incelemekte fayda var. 2018’de Uluslararası Kahve Organizasyonu...

Tarif Defteri

Sütlü mantar çorbası restoranlarda en çok tercih edilen başlangıçlardan biridir. Ancak evde mantar çorbası yapıldığında çoğu zaman o lezzeti elde edemeyiz. Özellikle kremasız mantar...

Tarif Defteri

Vişne suyu nasıl yapılır diye merak edenler için tüm detaylarını anlattığımız bu yazıdan sonra siz de kolayca bu içeceği hazırlayabileceksiniz. Üstelik şu ana kadar...

Yaşam

Tatil denilince akla ilk gelen yer Akdeniz tatil yerleri olur. Kışın sadece bir kaç ay soğuk hissedebileceğiniz, diğer aylarda sımsıcak iklimi ve turunç ağaçlarıyla...