Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

evde çiçek bakımı: bambu Çiçeği

Gelenekselden uzaklaşıp evinize etnik bir hava katmak için en ideal bitki: bambu çiçeği. Ayrıca en hızlı büyüyen bitki olarak da bilinen bambu oldukça esnek yapısıyla koltuk, sandalye gibi pek çok dayanıklı eşyanın da ham maddesidir. Bambu bitkisi görünüşüyle oldukça farklı yeşil bir çiçektir. Sap kısmı uzun ve bölmeli bir yapıya sahiptir. Büyürken istenilen kıvrık şekli alması için özel şekillendiriciler kullanılır. Ancak kıvrık olmayan düz çeşitleri de mevcuttur.

Bambu çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Yılın her ayı yeşil kalması nedeniyle her daim evinizi şenlendiren bambu bakımı oldukça zahmetsizdir. Çok su istemeyen adeta kendi kendine büyüyen bambu çiçeği toprağa dahi ihtiyaç duymaz. Eğer özellikle toprakta yetiştirmek isterseniz bu bambu çiçeğinin rengini ve yapısını değiştirebilir. Uzun süre soğukta kalırsa ya da çok soğuk suda bırakılırsa bambu bitkisi sararma yapacağından bu durumlara da dikkat etmek gerekir.

bambu bitkisi, bambu nasıl yetiştirilir

Sulama

Eğer toprakta yetiştirmeye karar verdiyseniz her zaman nemli olmasına özen göstermelisiniz. Bambu çiçeği bol suyu çok sever ancak klorsuz sulama yapmanız daha önemlidir. Bitkinizi suyun içinde yetiştiriyorsanız bambu vazosuna saçakları suyun içinde kalacak kadar su doldurmalısınız. Mevcut su zamanla azalacaktır. Su azaldıkça yenisiyle değiştirmelisiniz. Yılda 3-4 defa suyuna bitki vitamini damlatarak daha canlı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Işık

Bambu çiçeğinin en sevdiği ikinci şey gün ışığıdır. Güneşe direkt maruz bırakmadan bol gün ışığı alan bir yere yerleştirirseniz bambunuzun her gün yemyeşil ve canlı kaldığını farkedeceksiniz. Karanlık ortamlarda büyüme hızı oldukça azalacağından istediğiniz uzun görüntüyü elde etmeniz yıllar sürebilir.

bambu bakımı bambu bitkisi

Bambu bakımı ve çoğaltılması

Süs bitkisi olarak en çok tercih edilen çiçeklerden olan bambu evde çoğaltılabilir. Üstelik belirli bir mevsimi beklemeye de gerek olmadığından her zaman çoğalmaya müsaittir. En iyi yöntem olarak çelik alma ile çoğaltılan bambu çiçeğinin gövdesinden uzayan sürgün kesilerek alınır. Kesilen bu parçaların en alt yaprakları atıldıktan sonra mevcut sürgün su içinde bekletilir. Toprağa dikilmeden bu şekilde büyümesine devam edecektir. İsterseniz bu aşamada bir saksıya da dikebilirsiniz.

Yemyeşil bakımlı bir bambu çiçeği için yapmanız gerekenler bu kadar kolay. Hızlı büyüyen zahmetsiz bir bitki isteyenler için bambu en ideal çiçeklerden biridir.

Evde bonsai bakımı için BURADAN diğer yazıya ulaşabilirsiniz.

Devetabanı (monstera) bakımı ve ayrıntıları için BURAYA tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Evde çiçek bakımında yapılan hatalar ve çiçek ekim ayları için BURADAKİ yazıdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Yaşam

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler oldukça fazla ancak kahve tüketimi konusunda son yıllarda Türkiye’nin aldığı yolu da incelemekte fayda var. 2018’de Uluslararası Kahve Organizasyonu...

Tarif Defteri

Sütlü mantar çorbası restoranlarda en çok tercih edilen başlangıçlardan biridir. Ancak evde mantar çorbası yapıldığında çoğu zaman o lezzeti elde edemeyiz. Özellikle kremasız mantar...

Tarif Defteri

Vişne suyu nasıl yapılır diye merak edenler için tüm detaylarını anlattığımız bu yazıdan sonra siz de kolayca bu içeceği hazırlayabileceksiniz. Üstelik şu ana kadar...

Yaşam

Tatil denilince akla ilk gelen yer Akdeniz tatil yerleri olur. Kışın sadece bir kaç ay soğuk hissedebileceğiniz, diğer aylarda sımsıcak iklimi ve turunç ağaçlarıyla...