Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

Chinchilla Kedi Cinsini Yakından Tanıyalım: 6 Soruya 6 cevap

Chincilla kedi

Chinchilla kedi, tam bir pamuk yumağı görünümünde, sevimli yüz ifadesiyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Sahiplenmek isteyenler için bu cinsi daha yakından tanımak adına tüm detaylarıyla sizin için bir yazı hazırladık. Chinchilla ırkı nereden gelir? Chinchilla nasıl bir kedi? Chinchilla kaç yıl yaşar? sorularına sahiplenmeden önce cevap almak istiyorsanız yazının devamına göz atabilirsiniz.

Soru 1: Chinchilla kedi ırkı nereden gelir?

Chinchilla İran kedisinin bir türüdür. Irk olarak İran kedisiyle benzerlikler gösterse de çoğu uzman Chinchilla’nın ayrı bir tür olduğu konusunda hemfikir. Ayrıca milletlerarası hayvan kuruluşları da Chinchilla’nın ayrı bir ırk olarak sayılması gerektiğini savunurlar.

Soru 2: Chinchilla hangi cinsle çiftleşir?

Chinchilla kedi cinsi, İran kedisi ve uzun tüylü kedi olarak da bilinen Ankara kedisi çiftleşmesiyle melez bir tür olarak meydana gelmiştir. İran kedisi gibi basık yüzlü değildir. Burnu daha belirgin ve çene kısmı da dışa çıkıktır. Chinchilla kedisi bilinenin aksine İran kedisi gibi sağlıksız değildir. Melez bir tür olduğu için İran kedisinin solunum güçlüğü ve göz akıntısı problemleri Chinchilla’da görülmez.

Chinchilla kedi

Soru 3: Chinchilla nasıl bir kedi?

Chinchilla eşsiz güzellikteki tüyleri, sevimli yüzü ve insanlarla iletişimi çok iyi olan bir kedi türüdür. Sakin ve zeki yapısıyla bulunduğu ortama kolay adapte olması ve verilen direktiflere hızlıca uyum sağlamasıyla bilinen uzun tüylü bir kedidir.

Soru 4: Chinchilla karakteri nasıldır?

Yumuşak huylu, zeki, sakin ve oyuncu olan Chinchilla karakter olarak çocuklarla da iyi anlaşan bir yapıya sahiptir. Hareketli yapısı İran kedilerinden ayrılan en önemli özelliğidir. Sahibine bağlı olan Chinchilla, kendini sevdirmeyi ve kucakta oturmayı da çok sever. Sakin ortamlarda daha mutlu olurlar. Genelde kalabalık evlerde huzursuz oldukları gözlemlenmiştir. Chinchilla kedilerinin ortak karakteri bu şekilde olsa da kedilerin de tıpkı insanlar gibi kendi karakterleri vardır. Her kedi kendine ait özellikler barındırır.

Soru 5: Chinchilla kedi bakımı nasıl yapılır?

chincilla kedi

Chinchilla sahiplenmeden önce hemen herkesin aklına gelen soru “Tüylerinin bakımıyla nasıl ilgileneceğim? olur. Her kedi gibi Chinchilla’nın da günlük taranma rutini vardır. Eğer bu muhteşem uzun tüyleri bir kaç gün taramayı aksatırsanız tüy düğümlenmeleri sorunlarıyla karşılaşırsınız. Ancak kedili evlerin ortak sorunu olan tüylerin evin her yerinde uçuşması Chinchilla’da da karşılaşılan bir problemdir. Tüyleri her gün taransa dahi tüy dökme mevsiminde bu sorun olacaktır. Bu gibi problemleri sahiplenmeden önce bilmek en iyisidir. Ancak onun melodik yumuşak sesi tüm bu sorunları unutmanızı kolaylaştıracaktır.

Hayvan sahiplenme ile ilgili merak ettiklerinizi “Ücretsiz hayvan sahiplenme nasıl yapılır?” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Soru 6: Chinchilla kedi kaç yıl yaşar?

Genel olarak sağlıklı bir cins olan Chinchilla’lar ortalama 14-16 yıl yaşar. Kalıtımsal hastalıkları İran kedileri kadar olmasa da vardır. Uzun tüyleri günlük taranmadığında yani kedi bakımı rutin olarak yapılmazsa uzun tüylerini yutabilecekleri için böbreklerinde kistik rahatsızlıklara sık rastlanır.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tam 10 yılda biriktirilen 425 milyon adet Güneş fotoğrafını yayınladı. NASA’nın Twitter hasabından yayınlanan 1 dakikalık videoda Güneş’in...

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmada Danıştay duruşması bugün görüldü ve kararın 15 gün içinde açıklanacağı belirtildi. Danıştay 10. dairesi bugün...

Gündem

Kabotaj kısaca bir ülkenin kendi karasularını ve kendi limanlarını kontrolünde tutmasıdır. Kabotaj Kanunu ise devletin kendi limanlarını kendi vatandaşlarının kontrolünde tutmak için diğer ülkelerle...

Gündem

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla...