Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

evde çiçek bakımı: bonsai ağacı

Balkonlarımızı, bahçelerimizi bahar aylarında hep yeşil ve renkli çiçeklerle bezeli görmek isteriz. Ancak çiçek ya da bonsai bakımı zevkli olduğu kadar özen de isteyen bir hobidir. Onlar için yeteri kadar zaman ayırmazsanız, bakımlarıyla ilgilenmez hatta konuşmazsanız bir süre sonra solmaya başlayabilirler.

“Gerçekten gelip bitkilerle konuşuyorum. Onlarla konuşmak çok önemli; cevap veriyorlar.”

İngiltere Prensi Charles’ın 1986’da yaptığı röportajdan bir alıntı olan bitkilerle konuştuğu ve cevap verdiğini söylediği cümleler oldukça önemli. Doğruluğu ise yaklaşık 100 yıl önce yayınlanan bir kitaba kadar dayanıyor. Hatta bitkilerin duygusal durumu günümüzde de o kadar ilgi çekmiş ki 2007 yılında yayınlanan bir makalede bir bitkinin 2 geninin normal bir konuşma sesi seviyesinde çalan müziğe tepki verdiği ispatlanmış. Öyle ise evde çiçek bakımında dikkat etmemiz gereken en önemli püf noktalardan biri onlarla konuşmak diyebiliriz.

bonsai bakımı

Evde Bonsai Ağacı Bakımı

En popüler ev bitkileri arasında yer alan bonsai saksıya sığabilen ağaç anlamını taşır. Bu sevimli bodur ağaççıklar hepimizde bir sempati uyandırır ve ona sahip olmak isteriz. Peki bu minik bitki suyu sever mi, ışık miktarı ne olmalı veya bonsai bitkinizin bakımı nasıl yapılır sorularını merak ediyorsanız yazının devamına göz atabilirsiniz.

Sulama

Her bitki gibi bonsaide de en önemli nokta sulama miktarıdır. Su çiçek bakımındaki en önemli etkendir elbette ama fazlası da azı da zararlıdır. Bonsai bakımı yaparken su miktarını toprağının nemine göre belirlemelisiniz. Toprağı kuruduğunda her tarafına eşit miktarda su gelecek şekilde yavaşça sulama işlemini yapabilirsiniz. Bu yaz aylarında 2 günde bir, soğuk havalarda ise 3-4 günde bir olarak yapılabilir. Belirli aralıklarla (4 ayda bir) sulama suyuna bitki bakımı için özel üretilen vitaminlerden katabilirsiniz.

Budama

Özellikle bahar aylarında alt dallara yapacağınız budama işlemi ile bonsainiz gelişmesini devam ettirecektir. Topraktan aldığı mineralleri doğrudan üst dallara kadar çıkarabilmesi için bu oldukça önemli bir detaydır. Bir bahçe makasıyla alt yapraklarını ve cılız dallarını keserseniz daha gür ve canlı olarak büyümeye devam edecektir.

bonsai ağacı,bonsai bakımı

Işık

Karanlıktan pek hoşlanmayan bonsai gün ışığını sever. Ancak bu direkt güneşe maruz bırakılması anlamına gelmez. Hassas yaprakları zarar görebilir. Cam önünüze dekoratif bir görünüm kazandırabilir ancak fazla hava akımı olan bir pencere tercih etmemelisiniz. Klimanın da direkt olarak bonsaiye gelmesi onu olumsuz etkileyecektir.

Saksı Değişimi

Bonsainiz sonbahardan önce yapraklarını dökmeye başladıysa saksısı ona küçük geliyor olabilir. Ancak toprağı nemliyken veya ıslakken bu değişimi yaparsanız kökleri zarar göreceğinden onu öldürebilirsiniz. Tamamen kuru toprakla saksı değişimini yapabilirsiniz.

Bitkileriniz için ayıracağınız küçük zamanlar hem onları hem de sizi hayata daha sıkı bağlayacaktır. Evde çiçek bakımında sık yapılan hatalar ve bitki ekim ayları için önceki yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Monstera (devetabanı) bakımı için öğrenmek istediğiniz püf noktalara BURADAKİ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3 Yorumlar

3 Comments

  1. Pingback: yazı serisi: evde çiçek bakımı | #HABER

  2. Pingback: evde çiçek bakımı: devetabanı (monstera) | #HABER

  3. Pingback: evde çiçek bakımı: bambu Çiçeği | #HABER

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Yaşam

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler oldukça fazla ancak kahve tüketimi konusunda son yıllarda Türkiye’nin aldığı yolu da incelemekte fayda var. 2018’de Uluslararası Kahve Organizasyonu...

Tarif Defteri

Sütlü mantar çorbası restoranlarda en çok tercih edilen başlangıçlardan biridir. Ancak evde mantar çorbası yapıldığında çoğu zaman o lezzeti elde edemeyiz. Özellikle kremasız mantar...

Tarif Defteri

Vişne suyu nasıl yapılır diye merak edenler için tüm detaylarını anlattığımız bu yazıdan sonra siz de kolayca bu içeceği hazırlayabileceksiniz. Üstelik şu ana kadar...

Yaşam

Tatil denilince akla ilk gelen yer Akdeniz tatil yerleri olur. Kışın sadece bir kaç ay soğuk hissedebileceğiniz, diğer aylarda sımsıcak iklimi ve turunç ağaçlarıyla...