Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Ekonomi

Fitch küresel ekonomi tahminlerini yayınladı! türkiye İçin ne öngörülüyor?

fitch ratings küresel tahminler koronavirüs dönemi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’den koronavirüs döneminde küresel ekonomi tahminleri geldi. Raporda Almanya, İtalya ve İspanya gibi Avro bölgesi ülkeleri hakkında küçülmeler öngörüldü. Buna göre 2020 yılında Çin dışında hiç bir ülke için büyüme tahmin edilmiyor.

Koronavirüs şoku genişliyor!

Fitch tarafından yayınlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu, “koronavirüs şoku genişliyor” başlığıyla güncellendi. Raporda daha önce %3.9 küçülmesi beklenen küresel ekonominin, 2020 yılında bu öngörünün üzerine çıkarak %4.6 daralması bekleniyor. Ancak 2021 yılı için daha iyimser bir görüşle küresel ekonominin %5.1 olarak büyüyeceği açıklandı.

“Normalleşme uzun zaman alacak!”

Raporda koronavirüs salgını dolayısıyla ekonomik etkilerin uzun süre normale dönmeyeceği belirtildi. Özellikle Avro bölgesinin Covid-19 salgınından en çok etkilenen ekonomilerden olduğu vurgulandı. Önceki raporda Avro bölgelerinin %7 daralması öngörülmüştü. Ancak bu rakam %8.2 olarak revize edildi.

2021 yılı için yapılan tahminlerde ise Avro bölgesinin %4.4 büyümesi öngörüldü.

Bölgedeki en büyük ekonomilerden Almanya’nın %6.7 ölçeğinde küçülmesi beklenirken, Covid-19 pandemi dönemini ağır atlatan ülkeler de bu daralmadan payını aldı. İtalya %9.5, İspanya %9.6 ve Fransa %9’luk bir küçülme öngörüsü ile raporda yer aldı.

İngiltere için tahminler %7.8 ölçeğinde küçülmeyi öngörürken, ABD ekonomisine ilişkin beklentiler değişmedi. Ülke ekonomisinin 2020 yılında %5.6 daralması tahmin ediliyor.

fitch raitings büyüme tahminleri

Gelişmekte olan ülkeler için aşağı yönlü revize geldi

Gelişmekte olan ülkelere ilişkin daralma beklentileri daha önceki raporlarda %0.5 iken, bu rakam %1.7 olarak değişti. Gelişmekte olan ülkelerdeki 2021 büyüme rakamları ise %6.6 olarak öngörülüyor.

Çin büyümeye devam ediyor

Tüm dünyada koronavirüs etkileri ekonomileri aşağı çekerken, Çin için tahminler yukarı yönlü oldu. Fitch raporunda Çin’in 2020 yılında %0.7 2021 yılında ise %7.9 büyüyeceğini öngördü.

Rusya ve Hindistan için %5 daralma tahmin edilirken, Brezilya ekonomisinde %6 küçülme öngörüldü.

Türkiye tahminleri

Türkiye ekonomisinin koronavirüsün ekonomik etkilerinden dolayı %3 oranında daralacağı tahmin edilirken, 2021 yılı için %5 büyüme oranı öngörülüyor.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tam 10 yılda biriktirilen 425 milyon adet Güneş fotoğrafını yayınladı. NASA’nın Twitter hasabından yayınlanan 1 dakikalık videoda Güneş’in...

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmada Danıştay duruşması bugün görüldü ve kararın 15 gün içinde açıklanacağı belirtildi. Danıştay 10. dairesi bugün...

Gündem

Kabotaj kısaca bir ülkenin kendi karasularını ve kendi limanlarını kontrolünde tutmasıdır. Kabotaj Kanunu ise devletin kendi limanlarını kendi vatandaşlarının kontrolünde tutmak için diğer ülkelerle...

Gündem

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla...