Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

Freelancer Nedir? Freelance Çalışmak Ne Demek?

freelance nedir

Dijitalleşen dünyada toplum algıları sürekli yeni bir forma dönüşürken, meslekler ve çalışma stilleri de bu değişimden etkilenenler arasında. Freelance iş kavramı ise çoktan bu döngüde yerini almaya başladı. Peki freelancer nedir? Freelance meslekler nelerdir? Merak ediyorsanız yazının devamında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Freelance nedir?

Freelance serbest çalışmak demek. Freelancer ise serbest çalışan manasına geliyor. Normal mesaiyle çalışan bir işçiye göre farkı ise çalışmak için evinden çıkmasına gerek olmayışıdır. Mesai saatlerini kendisi belirler ve nereden çalışacağına da kendisi karar verir. İlk bakışta oldukça makul bir çalışma stili olarak tanımlanabilir ancak her işte olduğu gibi freelance işlerde de dezavantajlar var.

Freelance çalışmanın avantajları

freelance

Serbest çalmak size zaman özgürlüğü tanır. Mesai saatlerinizi en verimli olduğunuz zaman dilimlerinde ayarlayabilirsiniz. Gece ya da gündüz ne zaman çalıştığınız fark etmez.

Trafiği yoğun olan bir kentte yaşıyorsanız en avantajlı konunun bu olduğunu düşünebilirsiniz. Trafikte boşa zaman geçirmek zorunda kalmadan, evinizden ayrılmadan çalışmanıza başlayabilirsiniz.

Evde sıkıldığınızda, ailenizi ziyaret etmek istediğinizde, şehir değiştirmek istediğinizde ya da bir kafede kahve içmek için dışarı çıktığınızda bile işinizi yanınızda götürebilirsiniz. Çalışma alanınız kimi zaman balkonunuz kimi zaman çimenlerin üzeri olabilir. Buna sadece siz karar verirsiniz.

Freelance çalışmanın dezavantajları

Eğer freelancer olmak için gereken tek şart nedir diye bir soru sorulsaydı “ÖZ DİSİPLİN” derdik. Kendi çalışma saatlerini ev ortamının rahatlığında belirleyip bu kurala uymak oldukça büyük bir özveri ister. Mesai saatlerinin ve patron gibi denetleme mekanizmasının olmayışı freelance çalışmaya yeni başlayan biri için özgürlük demek olabilir ancak bir süre sonra plansızlık işleri rayından çıkarabilir. Sabit maaş gibi ay sonunda alınacağı kesin olan ödemeler olmadığı için maddi durumun sürekli kontrol altında olması gerekir.

Çalışılan işlerin çoğu proje bazlı olduğu için sosyal güvence gibi imkanlardan yararlanılmaz. Eğer şahıs şirketi kurmayı düşünüyorsanız bu freelance dünyasında ayakta kalabilmeniz açısından en iyi yol olabilir. Dönemsel işlerde sözleşme yapmadan çalışmaya başlamak da serbest çalışmanın dezavantajlarından biri.

Freelance işler nelerdir?

freelance

Son yıllarda özellikle dijital yayıncılık alanında görülen büyük ivme freelancerlar için avantaj oluşturdu. En çok bilinen freelance meslekler ise şöyle sıralanabilir: içerik uzmanlığı, içerik editörlüğü, yazılım sektörü, web geliştirme sektörü, çevirmenlik, online eğitim uzmanlığı…

Serbest zamanlı çalışarak para kazanılabilir mi?

Bu konuda maddi beklentilerin ne olduğu oldukça önemli bir parametredir. Ev geçindirmek, fatura, kira ve mutfak giderlerinin karşılanması konusunda endişe ediyor olabilirsiniz.

Uzmanlık alanınız ve yaptığınız freelance işin ne olduğu bu konuda oldukça önemli bir ayrıntı. Eğer sadece tek bir şirketle çalışıyorsanız ve dönemsel projelerde bulunuyorsanız muhtemelen alacağınız para düşündüğünüzden daha az olacaktır. Ancak serbest çalışmanın bir avantajı da kapasiteniz doğrultusunda yapabileceğiniz maksimum işi üzerinize almakta serbest olmanız. Gelirinizi çalışmalarınızı çoğaltarak arttırabilirsiniz. Örneğin İçerik editörlüğü yapıyorsanız birden fazla içerik ajansına hizmet vererek daha fazla kazanabilirsiniz. Bunun için zamanı iyi programlamanız ve disiplinle çalışmalarınızı sürdürmeniz gerekmektedir.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tam 10 yılda biriktirilen 425 milyon adet Güneş fotoğrafını yayınladı. NASA’nın Twitter hasabından yayınlanan 1 dakikalık videoda Güneş’in...

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmada Danıştay duruşması bugün görüldü ve kararın 15 gün içinde açıklanacağı belirtildi. Danıştay 10. dairesi bugün...

Gündem

Kabotaj kısaca bir ülkenin kendi karasularını ve kendi limanlarını kontrolünde tutmasıdır. Kabotaj Kanunu ise devletin kendi limanlarını kendi vatandaşlarının kontrolünde tutmak için diğer ülkelerle...

Gündem

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla...