Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Gündem

Minneapolis’te Neler Oluyor?

George Floyd

Amerika Minneapolis’te polisin ırkçı saldırısı sonucu hayatını kaybeden siyahi George Floyd’un ardından ülke çapında protestolar devam ediyor.

Amerika’da polisin siyahi bir vatandaşı göz altına almaya çalışırken öldürdüğü görüntüler tüm dünyayı ayağa kaldırmıştı. Boğazına bastırılırken defalarca “nefes alamıyorum lütfen” diyerek kendini kurtarmaya çalışan George Floyd hastaneye götürülürken hayatını kaybetti.

Polisin sadece görevden alınmasına gelen tepkiler üzerine halk büyük bir isyan başlatmış ve olayları durdurmak için Amerikan Muhafızları da sokağa inmişti.

Irkçı polis 3. derece cinayetle suçlanıyor. Floyd’un ailesi olaydaki diğer polislerin de tutuklanmasını istedi.

Sokaktaki protestolarda polis eylemcilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı. Olayların durdurulması güçleşince sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Minnesota Valisi Tim Walz Cumartesi günü bir basın toplantısında durumun inanılmaz derecede tehlikeli olduğu konusunda uyarılarda bulunarak “öfkeyi” anladığını ama “ahlaksız yıkımı” anlamadığını söyledi.

Binbaşı Gen. Jon Jensen eyalet tarihinin en büyük konuşlandırması olacak olan 1700 askeri görevlendirmeye hazırlandığını açıkladı.

Olaylarda yaklaşık 200 protestocu tutuklanırken polisler arasından da yaralananlar oldu.

Georgia Valisi Brian Kemp ise gece yarısı civarında olağanüstü hal ilan etti.

Los Angeles şehir merkezinde protestocular, “Nefes alamıyorum” ve “Adalet yok, barış yok” pankartlarıyla otoyolu kapattılar. Eylemde bazı protestocular polisle çatıştı.

Olaylar tüm hızıyla devam ederken sosyal medya yankıları da sürüyor. Twitter üzerinden dünya gündeminden düşmeyen George Floyd olayı, tüm insanları ırkçılığa karşı birleştirmiş görünüyor.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tam 10 yılda biriktirilen 425 milyon adet Güneş fotoğrafını yayınladı. NASA’nın Twitter hasabından yayınlanan 1 dakikalık videoda Güneş’in...

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmada Danıştay duruşması bugün görüldü ve kararın 15 gün içinde açıklanacağı belirtildi. Danıştay 10. dairesi bugün...

Gündem

Kabotaj kısaca bir ülkenin kendi karasularını ve kendi limanlarını kontrolünde tutmasıdır. Kabotaj Kanunu ise devletin kendi limanlarını kendi vatandaşlarının kontrolünde tutmak için diğer ülkelerle...

Gündem

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla...