Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Sosyal Medya

Güvenli İnternet kullanımı: bu hatalara düşmeyin!

Güvenli internet kullanımı son zamanlarda en dikkat çeken konulardan biri haline geldi. İnternetin hayatımızı kolaylaştırdığı su götürmez bir gerçek. Artık alışverişten bankacılık işlemlerine, tıbbi danışmanlıktan kurslara ve eğitimlere kadar bir çok işlemi online olarak yapabiliyoruz. Ancak bu kolaylığın getirdiği riskleri göz ardı ederseniz istenmeyen pek çok problemle karşılaşabilirsiniz. Peki güvenli internet nedir ve tuzaklara düşmemek için nelere dikkat etmemiz gerekir?

Güvenli İnternet kullanımı için kişisel bilgilerinizi paylaşmayın!

Araştırmalar internet dolandırıcılığında kullanılan en yaygın yöntemin kişisel verilerin ele geçirilmesi üzerinden olduğunu gösteriyor. Bu veriler ile banka hesaplarınıza ulaşılabilir. Çeşitli dolandırıcılık yöntemleriyle sizi zor durumda bırakarak maddi kayıplara neden olabilirler.

güvenli internet kullanımı

Güvenilir olmayan sitelerden alışveriş yapmayın!

Özellikle SSL sertifikası olmayan e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde kullanıcıların kişisel bilgileri 3. şahıslara pazarlanabiliyor. Piyasa fiyatının çok altında fiyatlarla akıllı telefon, tablet ya da televizyon gibi elektronik eşyaları satan siteler hakkında şüphe duymalısınız. Güvenli internet kullanımı için Tüketici Hakları Kanunu’na uymayan e-ticaret sitelerini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimine şikayet edebilirsiniz.

Şikayet sitelerine göz atın!

Kullanıcı yorumlarının objektif olarak yer aldığı şikayet sitelerine söz konusu internet adresiyle ilgili yorum bırakılıp bırakılmadığını kontrol edebilirsiniz. sikayetvar.com sitesi üzerinden sorgulama yapılabilir.

Yanıltıcı maillerden uzak durun ve hemen silin!

Spam (istenmeyen) klasörünüzdeki mailler çoğu kez bağlantılı olmadığınız, mail adresinizi pazarlama amacıyla kullanan kişilerden gelir. Buradaki mailleri açmadan silmeniz olası bir virüs bulaşmasını engelleyecektir. Güvenli internet kullanımını engellediğini düşündüğünüz bu mailleri sildiğinizde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

güvenli internet kullanımı

Pop-up reklamlara tıklarken 2 defa düşünün!

Kötü amaçlı sitelere yönlendirebilecek olan bu açılır reklamlara tıklamanız truva atlarının hedefi olmanıza yol açabilir.

Mobil uygulamalarda nelere izin verdiğinize dikkat edin!

Güvenli internet kullanımı sırasında tehdit oluşturabilecek başka bir yöntem ise mobil uygulamaların izin vermenizi istediği seçeneklerdir. Telefon rehberiniz, kameranız, resim galeriniz hatta banka uygulamalarına erişim gibi pek çok izin isteği dolandırıcılık içerebilecek riskleri barındırır.

Sağlığınızla ilgili konularda kaynaklardan emin olun!

İnternet reklamlarında ve sosyal medyada pek çok ünlünün tanıtımını yaptığı zayıflama içecekleri ya da cilt bakım kremi tavsiyelerini göz önüne almadan bir kez daha düşünün. Sadece uzman hekimler tarafından yapılan yönlendirmeleri takip edin.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya

Dijital dünyanın her geçen gün yeni keşiflere olanak tanıdığı çağımızda, internetten para kazanmanın yolları yeni fırsatlarla karşımıza çıkıyor. İnternet dünyasında keşfedilmesi gereken onlarca para...

Sosyal Medya

Twitter takipçi artırma yöntemleri en etkili detaylarıyla karşınızda. Twitter; sosyal medya üzerinden sağlanan iletişimin en etkili aracı olarak milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Her gün...

Sosyal Medya

Ücretsiz maske dağıtımında yoğun talepten ötürü yaşanan bazı aksaklıklar nedeniyle yeni bir uygulamaya geçildi. Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz indirilebilen “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden maske...

Sosyal Medya

Ferhat Göçer’in Twitter hesabından attığı tweet gündeme oturdu. Takipçi sayısını artırmak için eğlenceli bir yol seçen Göçer, “takip edeni, ismimi andığı anda, mention attığı...