Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Teknoloji

İnternet Bağımlılığı: Çocukları Ekrandan Uzak Tutmanın 6 Yolu

internet bağımlılığı

İnternet bağımlılığı, interneti aşırı kullanma isteği ve bu isteğin önüne geçilememesi olarak tanımlanabilir. Özellikle çocuklarda teknoloji bağımlılığı, internetten yoksun kalındığında gergin ve sinirlilik gibi aşırı reaksiyonlar gösterilmesiyle anlaşılabilir. İnternet kullanımı konusunda “Datereportal Dijital 2019 Turkey” raporunda ülkemizde kişi başı internet kullanımı süresi ortalama 7 saat olarak belirlenmiş. Bu normal sınırların oldukça üstünde bir veri olmasının yanında, çocuklardan önce yetişkin bireylerin internet kullanımlarını kontrol etmesi gerektiğini de hatırlatıyor.

Yaşa göre ekran süreleri nasıl belirlenir?

Pedagoji Derneği internet sitesinden alınan bilgilere göre ekran süreleri çocukların yaşlarına göre belirlenmeli ve bu sürelere tablet, televizyon, telefon ve bilgisayar kullanımı dahil edilmelidir.

0-3 yaş arası: Ekran başında hiç vakit geçirmemeli,

3-6 yaş arası: Ekran süresi 20-30 dakika arasını geçmemeli,

6-9 yaş arası: Günlük 40-50 dakika ile sınırlandırılmalı,

9-12 yaş arası: 60-70 dakika,

12 yaş ve üzeri: 120 dakika ekran süresini aşmamalı.

Ekran bağımlılığı ve çocukları uzaklaştırmanın 6 yolu

internet bağımlılığı

1- Teknoloji kullanımı konusunda önce siz örnek olun!

Eğer maillerinize saatlerce cevap verdiğiniz, Netflix filmlerinden başınızı kaldırmadığınız zamanlarda çocuklarınızı ihmal ediyor ve onlara internet bağımlılığının zararları konusunu sadece sözlerinizle anlatmaya çalışıyorsanız, lütfen bunda başarılı olmayı düşünmeyin. Çocuklar dinlemekten çok hareketleri gözlemleyerek kendi hayatlarında uygularlar. Elbette yetişkinler olarak daha fazla internete ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz ancak bunu çocuğunuzla vakit geçireceğiniz zamanların dışında tutabilirseniz internet bağımlılığı konusunda daha hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz.

2- Teknolojinin olmadığı saatler ve alanlar belirleyin!

Türkiye’de yetişkin nüfusun %77’si akıllı telefon, %99’u ise televizyon kullanıyor. Evet neredeyse her evde televizyon bulunuyor ve akıllı telefonlar her an elimizin altında. Ancak teknoloji kullanımını sınırlandıracak kurallar belirlerseniz, çocuklarınızı ekran bağımlılığından kurtarmak için önemli bir adım atmış olursunuz. Örneğin yemek masası, kahve köşesi ya da mutfak gibi teknolojisiz alanlar belirleyin. Eğer çocuğunuz 6 yaşından küçükse bu alanlara onun odasını da dahil etmelisiniz. Böylece tüm ailenin bir arada olduğu yemek zamanlarında sohbet etme fırsatı da yakalamış olursunuz.

3- Odasında televizyon olmasın!

Çocuğunuzun odasında televizyon olması onu ekran bağımlılığının yanında bireyselliğe de mahkum edecektir. Kendi özgür alanında istediği kanalları tercih etme şansını bulan çocuklar odalarından dışarıya çıkmak istemezler. Bu durum da aile bireyleri arasında ortak yapılacak aktiviteleri oldukça sınırlandırır. Hem odasında hangi kanalları izlediğini hem de kaç saat ekrana maruz kaldığını kontrol edemezsiniz. Unutmayın teknolojinin inanılmaz faydaları vardır ancak ebeveynlerin sorumluluklarını da bu oranda arttırır.

internet bağımlılığı

4- Ondan her zaman 1 adım önde olun!

Çocuğunuzun internette ne yaptığını bilin. Bu tüm sosyal medya mecraları ve sanal oyunları öğrenmeniz anlamına gelebilir ancak sonuçları oldukça etkilidir. Çocuğunuz arkadaşlarından öğrendiği bir oyunun onu nasıl etkileyeceğini veya sosyal medyada siber zorluklara maruz kalınabileceğini anlayamaz. Pedagoji Derneği’ne göre sosyal medya hesapları 16 yaşından sonra açılmalı ve sanal oyunlar ile çocuklar en erken 7 yaşında tanışmalılar. Daha erken dönemdeki çocukların sosyal medya kullanımında ise hesap kontrolü ve şifreler mutlaka ebeveynlerin gözetiminde olmalı. Hasar bırakacak bir olay yaşamadan önlemlerini alırsanız geleceğe daha sağlıklı düşünebilen bireyler bırakırsınız.

5- Ekran bağımlılığı alternatif üretilerek çözülebilir!

Çocukların eskiden olduğu gibi tüm gün sokakta oynadığı zamanlar ne yazık ki geride kaldı. Aileler hem güvenlik sebebiyle hem de uygun oyun alanlarının olmayışından dolayı çocuklarını dışarıda oynatmak istemiyor. Aslında bu endişe oldukça anlaşılır bir davranış ancak çocuğunuza internet ya da televizyona alternatif etkinlikler sunmazsanız ekran bağımlılığı sonlanmaz. Bunun için oldukça iyi fikirler sunan pedagog ve uzmanlar var. Onlara yine sosyal medya aracılığı ile ulaşabilir ve fikirleriniz tükendiğinde yeni etkinlikler araştırabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzla kutu oyunları, zeka geliştirici bulmacalar ya da her dönemin favori oyunlarından hayvan-bitkiyi oynayabilirsiniz.

6- Ödül olarak internet ek süresi vermeyin ve kararlarınızda tutarlı olun!

İnternet kullanımını bir ödül gibi çocuğunuza sunarsanız internetin sınırlandırılması gereken bir etkinlik olduğunu ona anlatamazsınız. Çocuğunuza ödül olarak ek internet süresi verdiğinizde başarılarını buna odaklayacaktır. İnternet bağımlılığı olan bir çocukta bu ödül olmaktan çok bağımlılığını destekleyecek bir olgu halini alır. Aynı zamanda normal şartlarda evinizde uyguladığınız kurala misafir geldiğinde ya da siz bir yere gittiğinizde de aynı şekilde uygulamalısınız. Çocuğunuz sizi meşgul etmesin diye fazladan verdiğiniz dakikalar daha sonra eski düzeninize dönmenizi zorlaştırabilir.

Yorum

1 Comment

  1. Pingback: İnternet Bağımlılığı: Çocukları Ekrandan Uzak Tutmanın 6 Yolu - BİLGİ LİDERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tam 10 yılda biriktirilen 425 milyon adet Güneş fotoğrafını yayınladı. NASA’nın Twitter hasabından yayınlanan 1 dakikalık videoda Güneş’in...

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmada Danıştay duruşması bugün görüldü ve kararın 15 gün içinde açıklanacağı belirtildi. Danıştay 10. dairesi bugün...

Gündem

Kabotaj kısaca bir ülkenin kendi karasularını ve kendi limanlarını kontrolünde tutmasıdır. Kabotaj Kanunu ise devletin kendi limanlarını kendi vatandaşlarının kontrolünde tutmak için diğer ülkelerle...

Gündem

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla...