Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Teknoloji

IOS 14 İle Iphone’da Neler Değişecek?

ios 14

Apple geçtiğimiz günlerde iPhone için geliştirdiği yeni işletim sistemi iOS 14’ü tanıttı. WWDC20 Özel Keynote ile kullanıcılara yeni özelliklerin tanıtıldığı etkinlikte bir çok yenilik göze çarptı. Özellikle yoğun ilgi gören ana ekran tasarımındaki değişiklikler sosyal medyada da yankı buldu.

iOS 14 ne zaman kullanılmaya başlanacak? Hangi iPhone modelleri ile uyumlu?

Apple iOS’un yeni geliştirdiği iOS 14 işletim sisteminin 2020 sonbaharında kullanılmaya başlanacağını duyurdu. IPhone 6S ve üstü için uyumlu olacak yeni işletim sistemindeki pek çok özellik daha piyasaya çıkmadan eleştirmenler tarafından Android işletim sistemine benzetildi.

iOS 14 ile ana ekranlar kişiselleştirilebilecek

İOS14tanıtım

Ana ekran yeni özelliğiyle kullanıcılara widget boyutlarını ayarlama opsiyonu veriyor. Ekranda istenilen yere istenilen boyutta yerleştirilebilecek hava durumu, arama çubuğu gibi widget eklentileri iPhone kullanıcılarına yeni ana ekran deneyimi sunacak.

Yeni güncellemeden Siri de payını alıyor

İOS14 tanıtım

Siri artık ekran açıkken aktifleştirildiğinde tüm ekranı kaplamadan çalışabilecek. Tasarımı da değişen yapay zeka Siri, ekranda küçük bir widget olarak görülecek. Ayrıca iki farklı dili kullananlar arasında kolay iletişim sağlamak için çeviri özelliği de eklenen Siri, 11 farklı dili destekliyor olacak. 11 farklı dil içerisinde ilk etapta Türkçe desteği vermeyecek olan sistem, sonraki güncellemelerde Türk kullanıcılara da hitap edebilecek.

iOS 14 ile youtube açıkken instagram’da gezilebilecek!

İOS14 tanıtım

iOS 14’ün en göze çarpan değişikliklerinden bir diğeri de kullanıcıların en çok beklediği “Picture in Picture” özelliği. Bu geliştirme sayesinde iPhone sahipleri izlediği filmi ya da dinlediği müziği kapatmadan sekmeler arasında dolaşım yapabilecek. Facetime ve Youtube açıkken telefon aktif olarak kullanılmaya devam edecek. Youtube bu özellik için “Premium” üyelik hizmeti sunuyordu ancak iOS 14 ile iPhone kullanıcıları buna ücretsiz erişebilecek.

Gelen aramalar ekranda pop-up olarak belirecek!

Güncellenen iOS ile gelen çağrılar için de yeni bir deneyim sunacak. Özellikle arama sırasında tüm ekranı kaplayan bildirimden şikayetçi olan iPhone kullanıcıları bu geliştirmeden memnun olacak gibi duruyor. Kullanım sırasında ekranın üst tarafında belirecek olan arama bildirimi cevapsız bırakılmak istenen çağrılar için daha kullanışlı olacağa benziyor.

İOS14 tanıtım

Apple Watch ile koronavirüs tedbirleri!

Koronavirüs döneminde sıkça duyduğumuz 20 sn el yıkama kuralından Apple Watch da nasibini aldı. Su seslerinden ve el hareketlerinden el yıkamayı algılayacak olan Apple Watch, 20 sn geri sayıma başlayacak. Süre bitiminde titreşimle uyarı verecek. Bu sayede kullanıcılar virüsten korunmaya bir adım daha yaklaşmış olacak.

İOS14 tanıtım

Daha fazla teknoloji haberi için Teknoloji kategorisine, iPhone’un bilinmeyen özellikleri için buraya göz atabilirsiniz.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tam 10 yılda biriktirilen 425 milyon adet Güneş fotoğrafını yayınladı. NASA’nın Twitter hasabından yayınlanan 1 dakikalık videoda Güneş’in...

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmada Danıştay duruşması bugün görüldü ve kararın 15 gün içinde açıklanacağı belirtildi. Danıştay 10. dairesi bugün...

Gündem

Kabotaj kısaca bir ülkenin kendi karasularını ve kendi limanlarını kontrolünde tutmasıdır. Kabotaj Kanunu ise devletin kendi limanlarını kendi vatandaşlarının kontrolünde tutmak için diğer ülkelerle...

Gündem

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla...