Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Gündem

Medya’da Yer Alan Haberlere İSKİ’den Açıklama Geldi

Çeşitli basın kanalları üzerinden İBB iştiraki İSKİ Genel Müdürlüğü hakkında yapılan haberlere açıklama geldi…

İSKİ kampüslerinde bulunan kiralık araçlara ait görüntüler ve Kadıköy sahilinde atıksu borusunun patlaması sonucu ortaya çıktığı iddia edilen atıksu görüntüleriyle ilgili yapılan haberler medyada geniş yer aldı.

İSKİ Genel Müdürlüğü ve Raif Mermutlu, twitter hesaplarından iddialara cevap verdi. Medyada yer alan iddialara göre verilen cevaplar şu şekilde oldu:

İddia: 750 adet aracın kiralanması israfa neden oldu.

Cevap: Sayın Başkanımız Ekrem İmamoğlu göreve geldikten sonra, 2019 yılı Ekim ayında kiralık araç ihtiyacı hassas bir şekilde değerlendirilmiş ve mevcut 990 araç 750 adede indirilmiştir. Böylece 240 araç azaltılarak ilgili yükleniciye iade edilmiştir.

Hizmetlerin aksamaması için aynı özellik ve sayıda araç temini için 2020 yılı Mart ayında açık ihale yapılmıştır.

Son derece açık, net ve şeffaf olan bu konunun Kurumumuz nezdinde speküle edilmesini iyi niyetli olmayan bir girişim olarak gördüğümüzü kamuoyunun bilgilerine sunarız.

İddia: Kadıköy’de lağım denize akıyor, İSKİ çalışması sırasında kanalizasyon borusu patladı.

Cevap: Kadıköy’de Kurumumuzun herhangi bir patlayan atıksu borusu bulunmamaktadır. Aksine Kadıköy’den 25 yıldır Seyit Ahmet Deresi vasıtası ile Marmara Denizi’ne akan atıksuya son vermek için çok önemli bir çalışma yürütülmektedir.

Dolayısıyla A HABER tarafından yapılan söz konusu yayın, değerli İstanbulluları ve tüm ülkemizi açıkça yanıltmaktadır.

İddia: Maliyetten kaçmak için atıksu arıtılmadan Riva Deresi’ne veriliyor.

Cevap: Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisimiz, İleri Biyolojik kriterlerde arıtma yapan günlük 200 bin m³ kapasiteli Türkiye’nin en önemli arıtma tesislerinden biridir.

Arıttığı atıksuları çevreye zarar vermeyecek kaliteye getiren tesisimiz 7 gün 24 saat kesintisiz olarak çalışmaktadır. Tesisimizin günlük çalışma durumu ile giriş ve çıkış suyu değeri hem Kurumumuz, hem yüklenici firma, hem de İstanbul Çevre İl Müdürlüğü tarafından sürekli olarak denetlenmektedir.

Tesisimize bugüne kadar, haberlere konu olan ve tarihi 1 yıl öncesine ait “tartışmalı” bir ceza dışında, hiçbir ceza gönderilmemiştir.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tam 10 yılda biriktirilen 425 milyon adet Güneş fotoğrafını yayınladı. NASA’nın Twitter hasabından yayınlanan 1 dakikalık videoda Güneş’in...

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmada Danıştay duruşması bugün görüldü ve kararın 15 gün içinde açıklanacağı belirtildi. Danıştay 10. dairesi bugün...

Gündem

Kabotaj kısaca bir ülkenin kendi karasularını ve kendi limanlarını kontrolünde tutmasıdır. Kabotaj Kanunu ise devletin kendi limanlarını kendi vatandaşlarının kontrolünde tutmak için diğer ülkelerle...

Gündem

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla...