Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Gündem

İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümünde Ayasofya’da Fetih Suresi Okunacak

istanbul'un fethi

“İstanbul’un Fethi’nin 567’nci yıl dönümünde, milletimizle birlikte çok güzel programlara şahitlik edeceğiz”. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından fetih programının detayları İletişim Başkanlığı tarafından açıklandı.

Program Gençlik ve Spor Bakanlığı Türkiye Yelken Federasyonu “29 Mayıs İstanbul Boğazı Fetih Saygı Geçişi Etkinliği” ile başlayacak. 11.30’da başlayacak etkinlikte tekneler Huber Köşkü’nün önünden geçerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı selamlayacak.

İstanbul Valiliği tarafından açıklanan programın ise saat 18.00’de başlaması ve yaklaşık 40 dakika kadar sürmesi bekleniyor. Topkağı Sarayı’nda Kuran-ı Kerim tilavetleriyle başlayan programın ardından Vali Ali Yerlikaya’nın konuşma yapması planlandı.

istanbul'un fethi

Valilikten yapılan açıklama ise şu şekilde:

“İstanbul Valiliği olarak, İstanbul’un Fethi’nin 567. yılını özel bir program ile kutluyoruz. Bir çağ kapatıp yeni bir çağ açan; sevdası çağlar aşan Fatih Sultan Mehmet Han ve İstanbul’un Kutlu Fethi’nde görev alan, ‘müjdelenmiş, övülmüş ordu’nun tüm fertlerini rahmet ve şükranla yâd ediyoruz. İstanbul’un Fethi’nin 567.yılını Topkapı Sarayı’ndan gerçekleştireceğimiz özel bir program ile hep birlikte yaşayacağız. Bu özel gün için bir ilk gerçekleşecek; Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği ve sanatçı Arslanbek Sultanbekov ilk kez bu güne özel birlikte mehter marşı söyleyecek. Dünyanın en eski ve görkemli ordu bandosu Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği ve Arslanbek Sultanbekov’un birlikte söyleyeceği ‘Ceddin Deden ve Fetih Marşı’ gönüllerimizi titretecek, fetih coşkusunu yaşatacak.”

İstanbul’un Fethi Özel Konser Programı’nda Esat Kabaklı, Mustafa Yıldızdoğan ve İbrahim Sadri yer alacak. Özel konser programı Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı Youtube kanallarından ve sosyal medya hesaplarından saat 19.00 itibariyle izlenebilecek.

Programda Saat 19.00’da Okçular Vakfının Fetih Kupası etkinliği yer alıyor. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Fetih Duası ile başlaması planlanan etkinlikte, Geleneksel Türk Okçuluğu Puta, Klasik Yay ve Makaralı Yay finalleri ödül töreni ile Türkiye genelinde yapılan “İstanbul’un Fethi” temalı şiir okuma yarışması birincisinin video gösterimi de yer alacak.

Mehteran takımı, ışık gösterisi ve havai fişek şöleni ile kutlanacak Fetih coşkusu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans yöntemi ile programa katılmasıyla devam edecek. Video konferans görüşmesinin saat 20.53’te gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayasofya’da Fetih Suresi Okunacak

ayasofya'da istanbul'un fethi

Etkinliğin en ses getiren bölümü Ayasofya’da gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlik 21.30’da Ayasofya’nın drone görüntüleri ile başlayacak. Ayasofya içinde Fetih Suresi tilaveti ardından Fetih Duası yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu bölümde de video konferans ile etkinliğe katılacak.

Fetih Şöleni Tarihi Yarımada’da yapılacak havai fişek gösterileriyle sona erecek.

Tüm program televizyon ekranlarından, Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı Youtube kanalları ile sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak.

 

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tam 10 yılda biriktirilen 425 milyon adet Güneş fotoğrafını yayınladı. NASA’nın Twitter hasabından yayınlanan 1 dakikalık videoda Güneş’in...

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmada Danıştay duruşması bugün görüldü ve kararın 15 gün içinde açıklanacağı belirtildi. Danıştay 10. dairesi bugün...

Gündem

Kabotaj kısaca bir ülkenin kendi karasularını ve kendi limanlarını kontrolünde tutmasıdır. Kabotaj Kanunu ise devletin kendi limanlarını kendi vatandaşlarının kontrolünde tutmak için diğer ülkelerle...

Gündem

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla...