Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

Kahve İçtikten Sonra Vücuttaki Değişiklikler: Sizi Şaşırtacak 5 bilgi

kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler oldukça fazla ancak kahve tüketimi konusunda son yıllarda Türkiye’nin aldığı yolu da incelemekte fayda var. 2018’de Uluslararası Kahve Organizasyonu tarafından yayınlanan bir raporda Türkiye’de kahve tüketiminin son 5 yılda %13,2 arttığı ve kişi başı kahve tüketiminin ilk kez bu yıldan sonra 1 kg üzerine çıktığı vurgulandı. Kahve satan zincir dükkanların yaygınlaşması Türkiye’deki kahve alışkanlıklarını değiştirdiği bir gerçek. Üstelik ülkemizde her 100 kişiden 95’i kahveyi sevdiğini söylüyor. Türk kahvesi kültürümüzün bir parçası olabilir ancak filtre kahve de Türkiye’de oldukça seviliyor. Kahve tutkunlarının yaklaşık %77’si Türk kahvesini tercih ediyor ve bunu hazır granül kahve, filtre kahve, Essperso, Latte ve Cappuccino takip ediyor.

Peki kahvesiz yapamayanlar olarak kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikleri hiç merak ettiniz mi?

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler 10 dakika sonra başlıyor!

İlk 10 dakikada kafein kana karışır ve kalp hızımızı artırarak tansiyonu yükseltir.

1 fincan kahve içerisinde folat, potasyum, fosfor, magnezyum ve polifenol içerir. Ama en önemlisi elbette kafeindir. Kafeinli yiyecek ve içecekler insanlarda çok lezzetli algısı oluşturur: Çikolata, kahve, kola ya da çay gibi. Peki nasıl kafein bütün yorgunluğumuzu bir anda alabiliyor? Aslında bu soru oldukça basittir. Beynimizde gün boyu salgılanan adenozin belli bir seviyeye çıktığında vücut artık uyumak veya dinlenmek ister. Kafein de bu adenozin bağlarına bağlanarak birikim yapmasına engel olur. Böylece artış göstermeyen adenozin bizim uzun süre enerjik hissetmemize sebep olur.

20 dakika sonra odaklanmanızı kolaylaştırır

kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler

20. dakikada kafeinin müthiş etkileri yavaş yavaş gözle görünür hale gelmeye başlar. Beynimiz daha hızlı, daha odaklanmış ve yeni işler için hazır hale gelmiştir. Artık zihnimiz açılır ve kahve öncesine göre daha fazla bilgiyi işler hale gelir. Ancak adenozin salgısını kafein bize hissettirmiyor olmasına rağmen, bu kimyasal salgılanarak birikmeye devam eder. Bu durum vücudumuza zarar verir.

Kahve içtikten yarım saat sonra daha fazla adrenalin salgılanmaya başlar

Keskin gözler ve büyümüş göz bebekleri sadece çok korktuğunuzda ya da heyecanlandığınızda olmaz. Adrenalin salgılanması için sadece bungee-jumping yapmanıza gerek yok. 1 fincan kahve ile de adrenalin salgılanabilir. Beyin aldığı kafeinle kortizol ve adrenalin seviyelerini arttırır. Bu hormonlar sizi tam bir savaşçı haline getirmeye yetebileceği gibi çok yorgun ve uykulu olsanız dahi “çalış, koş..” gibi komutlar vererek ayakta kalmanızı sağlar.

Kafein alındıktan 40 dakika sonra serotonin seviyesi yükselmiş ve sizi mutlu bir insan yapmaya yetmiştir

kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler

Serotonin mutluluk hormonudur. Aynı zamanda kas gücünü de etkiler. Böylece kendinizi daha güçlü, daha mutlu hissetmenize neden olur.

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler: 6 saat sonra…

Kahve su kaybettirici özelliğe sahiptir. 1 fincan kahve, içeceğiniz 1 bardak sudan daha çabuk tuvalete çıkmanızı sağlar. Bu durum vücuttaki yararlı mineral ve vitaminlerin de idrarla atılmasına sebep olur.

kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler

Tüm bunlar olurken kahve içtikten sonra vücuttaki değişimler listesine stres hormonu da eklenir. Adrenalin hayatta kal ve savaş emirlerini verirken, kortizol seviyelerindeki artış da vücuda bir şeylerin yolunda gitmediği sinyalini verir. Bu da stresin artmasına neden olur. Bilinir ki stres hormonu hastalıkların oluşmasında baş rollerden biridir. Vücut bu durumla baş edemeyerek kahve içmeden önceki haline geri dönmekle kalmaz daha da kötü bir seviyeye iner. Bu durumda kahve bağımlıları yeni bir fincan kafein bombasına ihtiyaç duyarlar. Ancak bu döngü her seferinde tekrar edileceği için vücutta inanılmaz hormon dalgalanmalarına sebebiyet verir.

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişimler masum etkilerle sınırlı değildir. İnsülin duyarlılığını azaltan kafein şeker hastaları için oldukça tehlikeli bir maddeye dönüşebilir. Aynı zamanda ilk dakikalardaki kan basıncının artması tansiyon hastaları için oldukça tehlikeli bir boyuta gelebilir. Kahve içerken sadece kahve içmediğinizi unutmayın.

Kola içtikten sonra vücudumuzda neler oluyor merak ediyorsanız buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tam 10 yılda biriktirilen 425 milyon adet Güneş fotoğrafını yayınladı. NASA’nın Twitter hasabından yayınlanan 1 dakikalık videoda Güneş’in...

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmada Danıştay duruşması bugün görüldü ve kararın 15 gün içinde açıklanacağı belirtildi. Danıştay 10. dairesi bugün...

Gündem

Kabotaj kısaca bir ülkenin kendi karasularını ve kendi limanlarını kontrolünde tutmasıdır. Kabotaj Kanunu ise devletin kendi limanlarını kendi vatandaşlarının kontrolünde tutmak için diğer ülkelerle...

Gündem

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla...