Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

kola İçtikten sonra vücudumuzda neler oluyor? İşte kolanın zararları

Dünyanın karşı koyamadığı bu bol şekerli gazlı içecek iç organlarımızda ne gibi tahribatlara yol açar? Kolanın zararları nelerdir? Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yıllık kişi başı kola tüketimi 170 kutu olarak belirlendi. Bu inanılmaz rakamlar ABD’de 750 kutuya kadar çıkıyor. Tek bir kutuda yaklaşık 10 çay kaşığı şeker içerdiği bilinen kolanın, bu oranla Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük tüketim miktarını 2 kat aştığı bir gerçek.

Her yıl 184 bin insan kola nedeniyle hayatını kaybediyor!

kolanın zararları

Yemeğin yanında, kalabalık sofralarda olmazsa olmaz gibi yansıtılan kola bu araştırmaya göre dünya çapındaki 184 bin ölümün nedeni. Vücutta yüksek bağımlılık yapan maddelere benzer etkiler meydana getiren kolanın zararları, kişiye önce yüksek enerji verip sonra aniden bitkinlik hissetmesine yol açtığı da araştırmalarla desteklenmiştir.

Kolanın zararları ilk 1 saatte ortaya çıkıyor!

Normal şartlarda 1 kutu (330 ml) kolanın vücuda girdiği anda kusmayı sağlaması beklenir. O halde ne oluyor da kimse kola içtiğinde kusmak istemiyor? Bu sorunun oldukça basit bir cevabı var: FOSFORİK ASİT. Bu madde kolanın içeriğindeki tatlılığı azaltarak midede kalmasını sağlıyor. İlk 20 dakikada kan şekeri seviyesinde önemli ölçüde artış görülürken karaciğer bu yüksek şekeri daha sonra yağa dönüştürmek için depoluyor.

40 Dakikada tüm kafein vücut tarafından emilir!

Sadece 40 dakika gibi kısa sürede kolanın içindeki kafein vücut tarafından emilir. Bu durum kan basıncını arttırır ve beyindeki adenosin reseptörleri bloke olur. Bloke olan reseptörler uyuşukluğun ortadan kalmasını ve enerjik hissedilmesini sağlar. Beyindeki dopamin üretimi artar ve böylece zevk-ödül ikilisini harekete geçirir. Bu sayede 2. kutuyu da içmek için uyarılmış olursunuz. İlginç olan nokta ise bu uyarıların eroin ile karşılaştırılabilir derecede benzerlik göstermesidir. Kolanın zararlarından biri de bu maddeler gibi yüksek bağımlılık yapmasıdır.

kola içtikten sonra vücudumuzda neler olur

1 saat sonra ani çöküşe hazır olun!

Kola içildikten sonraki yüksek enerji ve algı kontrolü 1 saatin sonunda yerini uyuşukluğa bırakır. Şeker çökmesi yaşayan vücut kolayı bedenden uzaklaştırmak için idrarla birlikte suyu ve hayati önem taşıyan besinleri de atar.

İnme ve bunama riskini arttırıyor!

2018’de yapılan bu araştırmaya göre kafein içeren şekerli içecekler bunama ve inmeye yol açar. Özellikle çocuklar üzerinde öğrenme bozukluğu ve hiperaktivite sorunlarına neden olabilecek bellek koordinasyonu üzerinde etkileri sıkça görülür.

Araştırmalar gösteriyor ki kola gibi şekerli kafein içeren içecekler insanlar üzerinde diyabet başta olmak üzere bir çok karaciğer ve beyin fonksiyonunu olumsuz etkiler. Kolanın zararları üzerine yapılan araştırmaların çoğu fareler üzerinde olduğundan dolayı bilimsel olarak insanlar için %100 geçerli sayılamıyor. Bununla birlikte dengeli ve yeterli beslenme listelerinde kolanın yer alamayacağı da bir gerçek.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Yaşam

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler oldukça fazla ancak kahve tüketimi konusunda son yıllarda Türkiye’nin aldığı yolu da incelemekte fayda var. 2018’de Uluslararası Kahve Organizasyonu...

Tarif Defteri

Sütlü mantar çorbası restoranlarda en çok tercih edilen başlangıçlardan biridir. Ancak evde mantar çorbası yapıldığında çoğu zaman o lezzeti elde edemeyiz. Özellikle kremasız mantar...

Tarif Defteri

Vişne suyu nasıl yapılır diye merak edenler için tüm detaylarını anlattığımız bu yazıdan sonra siz de kolayca bu içeceği hazırlayabileceksiniz. Üstelik şu ana kadar...

Yaşam

Tatil denilince akla ilk gelen yer Akdeniz tatil yerleri olur. Kışın sadece bir kaç ay soğuk hissedebileceğiniz, diğer aylarda sımsıcak iklimi ve turunç ağaçlarıyla...