Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

Koronavirüs Döneminde Kalıp Sabun Kullanmak Güvenli Mi?

koronavirüs döneminde katı sabun güvenli mi

Uzmanlardan Covid-19 pandemi döneminde en sık duyduğumuz uyarı “ellerinizi sık sık 20 saniye boyunca yıkayın” oldu. Bulaşın önlenmesinde en önemli tedbirlerden biri haline gelen hijyenin sağlanması için sadece elleri değil, yüz, tüm vücut ve kıyafetlerin de sık yıkanması gerektiği uzmanlar tarafından aktarıldı. Peki bu hijyeni sağlamak için ne tür sabun kullanmalıyız? Kalıp sabun mu yoksa sıvı sabun mu?

Suya sabuna dokunmamazlık etmeyin!

Bakterilerin ve virüslerin yok olmasında en etkili yöntem kesinlikle su ve sabun. Kanıtlanmış pek çok çalışmaya göre ellerimizi en az 20 saniye boyunca yıkadığımızda virüsü çevreleyen lipit zarı tahrip olarak virüsü yok eder. Ancak hangi sabun virüsler üzerinde daha etkilidir? Bu sorunun cevabı da oldukça açık bir şekilde cevaplandı. Antibakteriyel olsun olmasın her sabun koronavirüsle mücadelede kullanılabilir. Çamaşırlar için de normal bir deterjan gereken hijyeni sağlamada yeterli oluyor. Ancak sabun konusunda halkın bir soru işareti daha var. Ortak kullanılan kalıp sabun virüsü yayar mı?

Koronairüs dönemimde kalıp sabun mu sıvı sabun mu kullanmalıyım?

Çoğumuz sıvı sabunun daha güvenilir olduğunu düşünebilir. Bunun yanında kalıp sabunların daha uygun fiyatlı olduğu da avantaj olarak görülebilir. Elbette uzmanlar bu konuya farklı bir açıdan bakıyor. Sıvı sabunlar bulundukları kabın içinde steril şekilde muhafaza ediliyor. Ancak pompa başlıkları gerektiği kadar steril mi?

Eğer ortak kullanılan alanlarda sıvı sabun kullanıyorsanız kesinlikle pompa başlığına dikkat etmelisiniz. Günde onlarca belki yüzlerce kişinin elleri kirliyken bastığı pompa başlıkları virüsün yayılması için elverişli bir ortam olabilir.

koronavirüs döneminde katı sabun kullanımı güvenli mi

Kalıp sabunlar üzerinde virüsün yayılıp yayılamayacağı konusunda bilim oldukça net açıklamalarda bulunabiliyor. Herhangi bir virüs sıvı ya da kalıp farketmeksizin hiç bir sabun yüzeyinde yaşayamaz. Zaten ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkamanız da bu nedenle önemle belirtilir. Ancak el dezenfektanları virüsü etkisiz hale getirmesine rağmen vücuttan uzaklaştırmadığı için su ve sabun ikilisi kadar güvenli değildir.

Kalıp sabunlar bakteri ve virüsleri barındırmaz!

Bakteriler de virüsler gibi herhangi bir sabun yüzeyinde yaşayamıyor. 1965 yılında yapılan kapsamlı bir çalışmada bakterilerin kalıp sabunlar yoluyla bir kişiden diğerine bulaşamayacağı kanıtlanmıştı. 1988 yılında yapılan bir başka çalışmada Pseudomonas aeruginosa bakterisi tarafından enfekte olan kalıp sabunlar ile bulaşın olup olamayacağı test edildi. Sonuç açık bir şekilde ilk çalışmayı destekler nitelikteydi. Kısaca kalıp sabunlar üzerinde bulunan bakteriler el yıkamayla diğer insanlara bulaşmaz.

Koronavirüslü birinin kullandığı kalıp sabundan kaçınmalı mıyım?

Uzmanlar Covid-19 pozitif biriyle ortak hiç bir eşya kullanmamayı öneriyor. Sabun konusunda da yukarıda yazılanların yanında ekstra önlem almak istemeniz oldukça normal. Mümkün olduğu kadar kişisel hijyen malzemelerinizi yanınızda bulundurmanız sizin için en iyi seçeneklerden biri olacaktır.

Kalıp sabun kullanıldıktan sonra durulanmalı ve açık kuru bir kaba yerleştirerek kurumaya bırakılmalıdır. Kapalı kaplar nemli kalan sabunlarda bakteri gelişimi için ortam hazırlayacaktır.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tam 10 yılda biriktirilen 425 milyon adet Güneş fotoğrafını yayınladı. NASA’nın Twitter hasabından yayınlanan 1 dakikalık videoda Güneş’in...

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmada Danıştay duruşması bugün görüldü ve kararın 15 gün içinde açıklanacağı belirtildi. Danıştay 10. dairesi bugün...

Gündem

Kabotaj kısaca bir ülkenin kendi karasularını ve kendi limanlarını kontrolünde tutmasıdır. Kabotaj Kanunu ise devletin kendi limanlarını kendi vatandaşlarının kontrolünde tutmak için diğer ülkelerle...

Gündem

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla...