Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

maske nasıl takılır? en çok yapılan 5 hata

Maskenizi doğru kullanmadığınızda korona virüs’e yakalanma riskiniz artabilir.

Artık dışarı çıkarken hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan yüz maskeleri yanlış şekillerde takıldığında bizi ve çevremizdekileri korumuyor. Sağlık bakanlığı tarafından açıklanan son vaka sayılarındaki düşüşün sebebi olarak maske kullanımının zorunlu hale getirilmesinin etkili olduğu görülüyor. Peki maske nasıl takılır?

Maske Kullanımını Nasıl Daha Etkili Hale Getirebiliriz? İşte Yapılan 5 Hata…

1Maskenin Yalnızca Ağız Bölgesini Kapatması:Eğer maskeniz yalnızca ağzınızı kapatacak şekilde duruyorsa hatalı kullanılıyor demektir. Bu kullanım şekli hem sizin hasta olmanıza hem de virüsü yayıyorsanız etrafınızdakilere bulaşmasına sebep olabilir. Ayrıca burnunuzu kapatmıyorsanız maskenize yapışan virüslerin solunum yolunuza girmesine yol açmasına sebep olabilirsiniz.

maske nasıl takılır

2-Maskenin Kullanılmadığında Çenede Durması: Maskenin kullanılmadığı zamanlarda çeneye doğru indirilmesi iç yüzeyinin bu bölgelere teması etmesine neden olur. Bu durum önceden burada bulunabilecek virüslerin maskenin tekrar ağıza çekilmesiyle birlikte anında vücudunuza girmesine sebep olabilir.

maske nasıl takılır

3-Maskenin Yüzünüzde Gevşek Durması: N95 maskeler yüze tam oturduğu için ekstra koruma sağlar. Ancak cerrahi maskelerin esnek yapısı yüzle uyum sağlamadığında koruma özelliği azalır. Bunun için maskenizi mümkün olduğu kadar sıkı vaziyette kullanmalısınız.

maske nasıl takılır

4-Maskenin Sadece Burnun Ucunu Kapatacak Durumda Takılması: Maskenin bu şekilde kullanılması burun bölgesinde büyük boşlukların oluşmasına yol açar. Bu durum solunan havanın maskede filtrelenmeden alınmasına ve nefesin dışarıya rahatlıkla çıkmasına sebep olur.

maske nasıl takılır

5-Tekrar Kullanılabilir Maskelerin Temizliğinin Düzgün Yapılmaması: Eğer tekrar kullanılabilir maske takmayı planlıyorsanız bir sorunla daha karşılaşabilirsiniz. Medikal uzmanların yaptığı açıklamalara göre N95 tipi maskelerin 10 dakika boyunca suda kaynatılması virüsleri tamamen temizliyor, fakat maskeyi tekrar kullanmadan önce tam anlamıyla kurumuş olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca piyasadan nano maske olarak tedarik edilen ürünlerin gün içerisinde bir kaç defa yıkanması gerekiyor.

nano maske

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Yaşam

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler oldukça fazla ancak kahve tüketimi konusunda son yıllarda Türkiye’nin aldığı yolu da incelemekte fayda var. 2018’de Uluslararası Kahve Organizasyonu...

Tarif Defteri

Sütlü mantar çorbası restoranlarda en çok tercih edilen başlangıçlardan biridir. Ancak evde mantar çorbası yapıldığında çoğu zaman o lezzeti elde edemeyiz. Özellikle kremasız mantar...

Tarif Defteri

Vişne suyu nasıl yapılır diye merak edenler için tüm detaylarını anlattığımız bu yazıdan sonra siz de kolayca bu içeceği hazırlayabileceksiniz. Üstelik şu ana kadar...

Yaşam

Tatil denilince akla ilk gelen yer Akdeniz tatil yerleri olur. Kışın sadece bir kaç ay soğuk hissedebileceğiniz, diğer aylarda sımsıcak iklimi ve turunç ağaçlarıyla...