Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

metabolik balans İle kilo verme

Metabolik balans; diyetle ve egzersizle kilo veremeyenler için doyma hissinin oluşmasını sağlayan sağlıklı yaşam programıdır. Sadece kilo vermek ve kilo almak için değil aynı zamanda vücudun dengede kalması ve metabolizma ayarının oluşması için yapılması gereken kişiye özel dengeli beslenme planıdır.

Metabolik balans nasıl yapılır?

Balans kelime anlamı olarak “denge” demektir. Metabolizmada herhangi bir denge problemi olduğunda, insülin direnci ve haşimato tiroit gibi hastalıklarda karşılaşılan inatçı kilo sorunları, kişileri bir süre sonra başka hastalıklara da sürükleyebilir. Metabolik balans diyeti sadece kalori hesabı yapılan bir yol izlemez. Kişisel programda yiyecek seçimi ve bu yiyeceklerin nasıl gruplandırılması gerektiği danışanlara öğretilir.

metabolik balans nedir

Metabolik balans ayarlaması yapılırken öncelikle 12 saat süren açlıktan sonra anlaşmalı laboratuvarlara gönderilmek üzere kan alınır. Böbrek fonksiyonları, pankreas salgısı, karaciğer enzimleri ve tüm vitamin mineral dengelerine bakılarak ayrıntılı rapor oluşturulur. Bu rapor uzman dahiliye hekimleri tarafından değerlendirilerek kişiye özel program geliştirilir. Bu program sayesinde kişiye yediği besinlere göre nasıl kilo verebilir ya da alabilir, tiroit ve insülin direnci hastalıklarından nasıl kurtulabilir gibi ayrıntılı değerlendirme sunulur. Klasik diyet programlarından bu yönüyle ayrılan metabolik balans diyeti sağlıklı yaşam için atılması gereken önemli bir adım olarak tanımlanabilir.

Doyma hissinizi metabolizmanızı dengeleyerek yakalayın!

Doyma hissinin kaybolması sık karşılaşılan bir sorundur. Bu problem metabolik dengenin yerinde olmadığı durumlarda ortaya çıkar. Bu dengeyi sağlayarak doyma hissini tekrar yakalayabilirsiniz. Spor gibi düzenli yapılan her türlü egzersiz programına dahi direnç gösteren kilolar, bu diyet sayesinde kısa sürede ortadan kalkabilir. Bedenin bazı aralıklarla arınmaya ve dinlenmeye ihtiyacı vardır. Örneğin oruç bu arınmaya güzel bir örnektir. Metabolik balans sisteminde de vücut kendi dengesini sadece kendisine özel belirlenmiş uygun gıdalarla ayarlar ve gerekli arınmayı sağlar.

metabolik balans diyeti nedir

Bu dengeli ve sağlıklı beslenme programında kişiler tamamen kendi hormon düzeylerine ve eksikliği belirlenen vitamin-mineral sonuçlarına göre yönlendirilir. Yapılan diyet planında kalori hesaplaması yerine metabolik denge esas alındığı için kilo vermek de klasik diyetlere göre daha kolay ve kalıcı olabiliyor.

Metabolik balans diyetinin kuralları nelerdir?

Her diyette olduğu gibi bu beslenme programında da başarılı olmak için uymanız gereken bazı kurallar var. Ancak klasik diyetlerden farklı olarak bu programda sağlıklı beslenmeyi bir hayat tarzı haline getirmek amaçlanır. Kısa sürede kilo verebilirsiniz ancak metabolik balansınızı tam dengeye getirebilirseniz bu kilolarla bir daha karşılaşmazsınız.

Metabolik balans programı 4 aşama şeklinde uygulanır:

  • İlk aşama hazırlık dönemidir. Bu dönem kişiye göre değişmekle beraber ortalama 2-3 gündür. Burada detoks yapılarak vücut arındırılır ve bağırsaklar tamamen boşaltılır. Buradaki amaç diyet programının ilerleyen günlerinde açlık hissinizin en aza indirilmesidir.
  • İkinci aşama diyetin sıkı dönemidir. 14 günlük bu aşamada yemekler 3 öğün şeklinde yenilir ve asla yağ kullanılmaz. Şeker kesinlikle kullanılmaz ve ideal kiloya inilse dahi bu 14 gün programa devam edilir. Bu aşamada pes etmeden devam edilirse verilen kilolar kalıcı olarak gider.
  • Üçüncü aşama rahat dönemdir. İdeal kilonun sabitlenmesi beklenilir ve bu aşamada yeni yemeklere geçilebilir.
  • Dördüncü aşamaya ideal kiloya inildikten sonra sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürdürmek için süresiz olarak devam edilebilir. Sıkı dönem kuralları uygulanarak her yemek yenilebilir.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir