Bize Ulaşın...

Ne aramıştınız?

Yaşam

6 adımda saç dökülmesinden kurtulun!

Saç dökülmesine ne iyi gelir? Saçlarım neden dökülüyor? soruları kadın ve erkeklerin cevap aradığı ortak konulardan biri. Saç dökülmesinin pek çok nedeni var. Bu sorunun sebebi fizyolojik olabileceği gibi sadece çevresel faktörlerden de kaynaklanıyor olabilir. Sebebi ne olursa olsun saç dökülmesi çaresiz bir problem değil. Dökülmeyi önlemek için yapabileceğiniz 6 etkili yöntemi sizin için derledik.

Saç dökülmesi neden olur?

Çevresel faktörler saç dökülmesi sorununun en sık karşılaşılan nedenidir. Hava kirliliği, aşırı stresli iş hayatı, mevsim geçişleri, saçların boya ve şekillendirici ürünler ile fazla kimyasala maruz kalması gibi dış etkenler insan vücudunun neredeyse tamamı için tehdit oluşturur. Ancak saçlar yapısı gereği bu tehditlere karşı daha hassastır ve sonuçları gözle görülebilir olduğundan kişileri rahatsız eder.

Saç dökülmesi için genetik yatkınlık da önemlidir. Bunun yanında yetersiz ve sağlıksız beslenme, düzensiz uyku rutini, hormonal ilaç kullanımı ve tiroit bozukluğu da saçların dökülmesini tetikler. Saç dökülmesinin kaynağı bir doktor tarafından kolayca belirlenebilir. Tam kan sayımı ve hormon analizleri vücuttaki eksiklikleri ortaya koyar ve ilaç tedavisiyle bu sorun kısa sürede ortadan kalkabilir. Ancak doktora gitmeden önce alacağınız bazı önlemler de var.

saç dökülmesi

Saç dökülmesine karşı 6 etkili çözüm

Dökülmeyen, gür ve sağlıklı saçlar için günlük yaşantınızda yapacağınız değişiklikler yeterli olabilir.

1. Saç dökülmesi için çözüm: Beslenmenizi düzeltin

Eğer demir ve vitamin yönünden zengin yiyeceklere beslenmenizde yer vermiyorsanız bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmelisiniz. Saç köklerine kanla birlikte yeterli oksijenin ulaşamamasının en önemli sebebi demir eksikliğidir. Sağlıksız bir beslenme rutininiz varsa canlı ve çabuk uzayan saçlarınızın olması neredeyse imkansızdır. Bunun için özellikle yeşil yapraklı sebzeleri öğünlerinize katmaya çalışmalısınız. E vitamini de saç dökülmesini önlemede oldukça etkili bir çözümdür. E vitamini en çok kuru yemişlerde bulunur. Ceviz, fındık, badem ara öğünlerinizde sıkça yer vermeniz gereken bir gruptur.

2. Saç dökülmesini önlemek için özel üretilmiş şampuanlara şans verin

Eğer kullandığınız şampuan sadece kepek ya da yağlanma gibi dış etkenlere yönelikse bunu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Saç dökülmesini engelleyen şampuanların içeriği uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda elde edildiğinden problemin çözümünde size yardımcı olabilirler. Bu noktada dikkat etmeniz gereken detay ise şampuanın güvenilir ve gerekli sertifikalara sahip olduğundan emin olmanızdır. Piyasadaki onlarca çeşit üründen birine karar vermekte zorlanıyorsanız kullanıcı yorumlarına göz atmak size yardımcı olacaktır.

3. Uyku düzeninizi gözden geçirin

Saat 23.00 ile 4.00 arası uykuya geçtiğinizden emin olun. Bu saatler insan vücudunun tazelenmesi ve gerekli hormonları salgılaması için en ideal zaman dilimidir. Gecenin bu vakitlerini karanlık bir odada uykuda geçirmeniz hormon dengeniz açısından yapabileceğiniz en ideal aktivite olabilir. Düzenli bir hayat sağlıklı ve dinç bir vücut için gerekli olan en önemli etkenlerden biridir.

saç dökülmesi

4. Saç dökülmesine karşı doğal karışımlardan faydalanın

Evde geçireceğiniz bir günü saç bakım maskelerine ayırabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlardan birini saç diplerinize masaj yaparak yedirin ve streç filmle saçlarınızı sarın. Bu şekilde bir kaç saat bekleyip saçınızı yıkayın Bu yağ terapisi sayesinde saç diplerindeki kuruluk ve kepeklenme problemleri ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda şampuanınıza eczaneden alacağınız e vitamini kapsüllerinden 2-3 tanesini kırıp karıştırabilirsiniz. Aynı zamanda çam terebentin yağını da şampuana 15-20 damla damlatarak etkisini arttırabilirsiniz.

5. Stresinizi kontrol altına alın!

Araştırmalar stresli bir hayat yaşayan bireylerin hastalıklara karşı daha savunmasız olduğunu kanıtlıyor. Stres tüm vücutta ağır tahribatlara yol açarken saçların da dökülmesine neden olabiliyor. Eğer her zamankinden fazla saç dökülmesi gözlemliyorsanız daha sakin bir hayata geçiş yapmanız gerekiyor olabilir. Bunun için kişisel gelişim kitapları okuyabilir, daha ileri boyutta bir stresle baş etmek için ise uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

saç dökülmesi

6. Saçlarınızı her gün yıkamayın!

Eğer her gün saçlarınızı yıkayan biriyseniz bundan vazgeçin. Saç derisinin kendini beslemesi için ihtiyacı olan yağlanmayı su ve şampuanla her gün temizlerseniz bir süre sonra saç kaybınızın daha da arttığını göreceksiniz. En az 2 günlük aralar vererek saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sandığınız gibi yağlanma hiç olmaması gereken bir durum değildir.

Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Yaşam

Kahve içtikten sonra vücuttaki değişiklikler oldukça fazla ancak kahve tüketimi konusunda son yıllarda Türkiye’nin aldığı yolu da incelemekte fayda var. 2018’de Uluslararası Kahve Organizasyonu...

Tarif Defteri

Sütlü mantar çorbası restoranlarda en çok tercih edilen başlangıçlardan biridir. Ancak evde mantar çorbası yapıldığında çoğu zaman o lezzeti elde edemeyiz. Özellikle kremasız mantar...

Tarif Defteri

Vişne suyu nasıl yapılır diye merak edenler için tüm detaylarını anlattığımız bu yazıdan sonra siz de kolayca bu içeceği hazırlayabileceksiniz. Üstelik şu ana kadar...

Yaşam

Tatil denilince akla ilk gelen yer Akdeniz tatil yerleri olur. Kışın sadece bir kaç ay soğuk hissedebileceğiniz, diğer aylarda sımsıcak iklimi ve turunç ağaçlarıyla...